Rodzice intuicyjnie wyczuwają jaki rodzaj jedzenia wpływa negatywnie lub pozytywnie na zachowanie i humor dziecka. Wiemy na pewno,że słodkości mogą wpłynąć na impulsywne zachowanie malucha i jego dużą ruchliwość. Lecz nie tylko cukier należy do składników pokarmowych, które mają wpływ na humor i dobre samopoczucie.
5 pokarmów negatywnych dla dziecka :
- Sztuczne barwniki – W wielu krajach aktualnie są zabronione do użytku na rynku i ogólnie wiadomo jaki mają negatywny wpływ na dziecko. Według badań naukowców wpływają na ADHD, depresję, nadpobudliwość, bóle głowy. Sztuczne barwniki wpływają negatywnie na zachowanie dziecka. Dużo barwników znajduje się w słodyczach, a rodzice bardzo często obwiniają cukier za zmiany w zachowaniu dziecka. Sztuczne barwniki bardzo często występują w pokarmach, w których byśmy się wcale ich nie spodziewali jak chleby i jogurty. Unikaj produktów z barwnikiem żółtym nr.5, czerwonym nr.40 i niebieskim nr.1 gdy zauważysz zmiany w humorze i huśtawki nastroju u swojej pociechy.
2. Przetwory Mleczne – Jeżeli twoje dziecko nie toleruje laktozy albo jest uczulone na białka mleka, możesz zauważyć zmiany w jego zachowaniu. Zazwyczaj maluch staje się podrażniony, ma objawy jakieś choroby lub jest agresywny. Dzieci które są alergiczne na białko z mleka są bardziej podatne na przeziębienia i infekcje uszu. Małe dzieci bywają zwykle obolałe a starsze wykazują objawy agresji i rozdrażnienia.
3. Konserwanty – W popularnych pokarmach znajduje się kilka wartych uwagi konserwantów, które mogą wywołać negatywny wpływ na nastrój i zachowanie dziecka. Azotany i benzoesan sodu, glutaminian sodu (wzmacniacz smaku), który powoduje huśtawki nastrojów, nadpobudliwość i bóle głowy. Benzoesan sodu powszechnie wykorzystywany jest w produkcji soków dla dzieci.
4. Alergeny pokarmowe – Znane alergeny to mleko krowie,laktoza, orzechy, jajka ,soja, kukurydza. Jeżeli dziecko jest uczulone na któryś z alergenów mogą wystąpić znaczne problemy zdrowotne. Jednakże może być problemem samemu określić, który pokarm szkodzi naszemu dziecku, dlatego warto udać się z tym do specjalisty. Bardzo często nie tolerancja na jakiś pokarm może być błędnie diagnozowana jako ADHD.
5. Cukier – Może przede wszystkim spowodować nadpobudliwość. Jednak cukier znajduje się nie omal w każdym produkcie spożywanym przez nasze dziecko, dlatego ważnym jest aby redukować go do minimalnych ilości w każdym z posiłków. Wiadomym jest, że cukier spożywany przez dłuższy okres wpływa negatywnie na zdrowie oraz może wpłynąć na depresję, układ pokarmowy oraz problemy ze spaniem.
Jeżeli widzisz problemy ze swoim dzieckiem rozważ pójście do dietetyka aby sprecyzować odpowiednią dietę dla dziecka. Eliminuj szkodliwe pokarmy i śledź co je aby jak najszybciej zdiagnozować problem.
źródło : https://childdevelopmentinfo.com
Zobacz także >>>http://www.filcomp.eu/lista-top-10-zabawek/
Zobacz także >>>http://www.filcomp.eu/category/zabawki-dla-3-latka/