dlaczego dziecko płacze w żłobku lub przedszkolu
Parenting

ABC przyszłej mamy- czyli jak powinna wyglądać troska o nienarodzone dziecko

Ciąża to szczególny czas, którego nie da się porównać z niczym innym. Dlatego też kobieta podczas ciąży powinna wykazać się dalece idącą troską i zrobić wszystko, aby jej potomstwo urodziło się zdrowe. To prawda, iż jest to żmudny i długi proces. Jednak warto się go podjąć, gdyż nagrodą jest śliczne i niewinne maleństwo, które nie zna nikogo oprócz swojej mamy.

Jak dbać o dziecko podczas ciąży?

Przede wszystkim przyszła mama musi w ogóle upewnić czy faktycznie jest w stanie błogosławionym. Najlepiej przekonać się o tym wykonując apteczny test ciążowy lub pójść bezpośrednio wykonać badanie USG u ginekologa. Gdy już faktycznie ciąża zostanie potwierdzona, to przyszła mama nie może absolutnie zaniedbywać badań moczu oraz krwi. Z nich przecież najszybciej można wyczytać, że w jej organizmie dzieje się coś niepokojącego, co może zagrozić płodowi. Każda kobieta w ciąży musi też regularnie chodzić do ginekologa i badać sobie poziom glukozy, gdyż może się u niej niepostrzeżenie rozwinąć cukrzyca ciążowa. Kobietom w odmiennym stanie zaleca się też testy na obecność wirusa HIV oraz zapalenia wątroby typu C. Udowodniono, że te przewlekłe choroby mogą powodować nieodwracalne szkody zdrowotne u płodu.

Czego jeszcze powinna wystrzegać się przyszła mama, by zapewnić dziecku komfort rozwojowy?

pregnant woman
Photo by Janko Ferlic on Pexels.com

Na pewno sięgania po używki typu alkohol czy papierosy. One niszczą układ nerwowy płodu i sprawiają, że występują u niego zaburzenia rozwojowe. Kobieta w ciąży powinna pamiętać o urozmaiconej diecie. Jedzenie tłustych kalorycznych potraw i znaczne przybranie na wadze może się skończyć przedwczesnym porodem. Kobieta spodziewająca się dziecka musi na jakiś czas zrezygnować z silnych leków przeciwbólowych oraz antybiotyków. One mogłyby spowodować poronienie. Kobiety w ciąży muszą także uważać na infekcje sezonowe, intensywny wysiłek fizyczny oraz nasłonecznienie. Gdy na których z tych czynników będą narażone w ostatnim trymestrze ciąży, może to bardzo zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

A co ze stymulacją innych czynności życiowych u dziecka?

Nienarodzonym dzieciom również należy, czytać, śpiewać, czy puszczać im muzykę poważną. Może i nie zrozumieją tego, co aktualnie słyszą. Niemniej zapamiętają głos mamy, jej emocje i to, że dany rodzaj muzyki oznacza coś przyjemnego. By zapewnić dziecko właściwy rozwój emocjonalny i umysłowy warto przygotować mu przyjazny kolorowy pokój, w którym będzie spędzać sporo czasu po narodzinach. Przyszła mama musi też zażywać kwas foliowy, bo jego niedobór może skutkować niepełnosprawnością intelektualną u płodu. Warto o tym pamiętać, by potem nie mieć pretensji do losu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *