I.Jedno dziecko płacze i zaraz płaczą wszyscy
Jeśli cała nowa grupa zaczyna we wrześniu trzeba liczyć się z tym, że dzieci będą płakać bo inne płaczą – atmosfera będzie się udzielać. Jeśli większość już chodzi dłuższy czas to jest spokojniej. Dlaczego dziecko płacze w żłobku lub przedszkolu ?
Dobra w trudnych momentach jest muzyka – piosenki dla dzieci z pokazywaniem, szczególnie gdy ciocia tańczy. Czasem wystarczą uspokojające melodie lub włączenie nagrania z odgłosami zwierząt. W Internecie można znaleźć prezentacje ze zdjęciami zwierząt. Lektor mówi nazwę a następnie odtwarzany jest prawdziwy dźwięk wydawany przez zwierzę.
II.Płacz przy rozstaniach
Przygotuj się na to, że dziecko będzie płakać przy rozstaniach, zwłaszcza pierwsze dni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, Dać mu czas na przyzwyczajanie. Kiedy zobaczy, że mama i tata zawsze po niego wracają, to przestanie płakać. Każde dziecko jest inne i ten okres trwa u nich dłużej lub krócej, jednakże pierwszy miesiąc tak będzie wyglądał.
III. Płakanie na powitanie rodzica
Niektóre dzieci mają zwyczaj płakać na powitanie rodzica, Cały dzień wszystko może być dobrze, ale taki ma rytuał. Łatwo to sprawdzić, niech rodzic zajrzy do sali tak by maluch go nie widział. Pochłonięta zabawą pociecha świetnie się bawi … dopóki nie zorientuje się, że mama stoi w drzwiach – wtedy zaczyna marudzić. Niektórzy tak po prostu mają.
Najlepsza pora do rozpoczęcia przygody ze żłobkiem to pora spania dzieci – kiedy większość śpi.
Dlaczego dziecko płacze w żłobku ?
Aby nie wystraszyć malucha hałasem. Pierwsze 3 dni. Potem zależy jak dziecko się zachowuje jeśli dobrze to wcześniej przychodzić i stopniowo wydłużać godziny pobytu. To idealna sytuacja, czasami jednak rodzic od razu wraca do pracy. Wtedy muszą wystarczyć 3 dni, ale dziecko dłużej się klimatyzuje. Dobrze by dziecko miało drzemkę w tym czasie – będzie wypoczęty i czas mu szybciej zleci. Ważna jest też pora pobytu w żłobku. Najlepiej by przychodziło rano i nie zostawało zbyt długo po popołudniu. W tym czasie niewiele się dzieje, każde wyjście innego dziecka do domu to stres. Niektóre dzieci płaczą nawet przy wyjściu opiekunki do pomieszczenia obok.
IV. Płacz rano
Inne dzieci mogą mieć problem tylko z porankami a przy odbiorze są uśmiechnięte
Najważniejsze, aby nie przedłużać rozstania. Poinformuj rodzica, żeby szybko się pożegnał. Weź malucha na ręce i zajmij jego uwagę czymś innym. Znajdź miejsce, w którym dobrze się czuje – może to być krzesełko do karmienia i daj mu coś do jedzenia. Ważne aby z dystansu poobserwowało co się dzieje i samo nabrało ochoty do zabawy. Nie zmuszaj go na siłę, aby zaraz się bawiło.
Jeśli nic go nie uspokaja spróbuj pobujać go w jego wózku. Znajomy zapach z domu połączony z kołysaniem świetnie uspokaja. Unikaj ciągłego trzymania na rękach. Szukaj alternatyw. Nie jesteś w stanie wszystkich trzymać na rękach.
Jak chcecie poczytać więcej na ten temat to zapraszam tutaj : https://www.kochamzabawki.eu/mamo-tato-pozwolcie-mi-plakac-n-47.html