Dobieranie zabawek według wieku dziecka
Parenting

Dobieranie zabawek do wieku dziecka

4.5/5 - (2 votes)

 

Większość z nas pamięta swoje ulubione zabawki z dzieciństwa. Ulubioną lalkę, lokomotywę czy samochód na baterie wspominamy czasem jeszcze po wielu latach. Również powinniśmy jednak pamiętać o tym, że zabawki powinniśmy dopasować do wieku dziecka. Jedynie w takim wypadku będą one rozwijać i pomogą naszej pociesze rozwinąć przyszłe zainteresowania. Zabawki mają wartość edukacyjną, stymulują wyobraźnię. Można pokusić się na stwierdzenie, że to głównie one stanowią podwaliny przyszłej osobowości malucha Jednakże całkowicie inną ofertę sklep z zabawkami sprzedaje dla maluszków, a inny dla starszaków czy małych uczniów.

baseny nadmuchiwane dla dzieci

 

Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę dobierając zabawki dla dziecka?

Zabawki odpowiednie do wieku dziecka

Dziecko z z czasem rozwija się, przyswaja bardziej zaawansowane umiejętności. A to sprawia, że zabawka powinna być do tych umiejętności dostosowana. Dzięki temu maluch sporo skorzysta z zabawy i rozwinie już opanowane umiejętności.

Jak dobrać zabawki dla niemowląt?

Najmłodsi rozwijają wzrok. To właśnie za pomocą tych zmysłów niemowlaki zaczynają poznawać otaczającą ich rzeczywistość. W to oznacza, że zabawki powinny być dopasowane do tej ciekawości świata. Dla maluszków idealne są głównie pluszaki, zabawki grające, pajacyki. Dla starszych dzieci warto kupić już duże klocki, pierwsze układanki. Dwulatkom warto również kupić maskotki, mające smutne minki. Takie zabawki pomożemy naszej pociesze doskonalić umiejętność poznawania swoich emocji. Sklep z zabawkami zwykle dla dwulatków przygotowuje też większy wybór klocków oraz stroje do zabawy w przebrania.

Jak wybrać zabawki dla przedszkolaków?

Sześciolatki maja już dużo umiejętności, których nie mają maluszki. Dlatego zabawki dla przedszkolaków powinny być dobrane do zainteresowań oraz rozwoju tego przedziału wiekowego. Przedszkolaki rozwijają już talenty. Dlatego sprawdzają się zabawki plastyczne. Sprawdzi się więc plastelina, kredki, skakanki. Przedszkolaki najczęściej kochają także ruch. Dlatego niejeden sklep z zabawkami dla przedszkolaków przygotował rowerki, piłki oraz zabawki ogrodowe. Chodzi tutaj o bujaki i huśtawki. Wiele dzieci lubi też namioty z tunelem. Takie akcesoria doskonale nadają się do zabawy z rówieśnikami. Zabawy zespołowej przedszkolak może nauczyć się też dzięki różnym grom strategicznym.

Bezpieczne zabawki dla dzieci w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach nie sposób obyć się bez plastiku. W kuchni używamy plastikowych misek, podkładek, także elementy noży czy garnków zawierają plastik. Najwięcej przedmiotów z tego tworzywa znajduje się w dziecięcych pokojach. Bezpieczne zabawki kojarzą nam się z ekologicznym drewnem, ale także te z tworzywa mogą służyć najmłodszym.

Plastikowe zabawki dołączane są do gazetek, można je kupić w każdym kiosku. Lalki, domki czy mała kuchenka do zabawy, najczęściej wykonane są z plastiku. Nie powinniśmy się obawiać używania przez pociechy plastikowych zabawek. Jeżeli są wykonane z dobrego tworzywa oraz posiadają atesty i pozytywne opinie możemy pozwolić na użytkowanie ich przez dzieci.

Jeżeli zabawka ma dziwny, chemiczny zapach, lub ostre krawędzie trzeba poszukać czegoś innego.

Atestowany plastik jest tym, co powoduje, że bezpieczne zabawki, naprawdę spełniają swoją funkcję. Są atrakcyjne wizualnie i nawet po kontakcie z buzią malucha nie powodują alergii, uczuleń czy innych niepożądanych skutków. Wybierając plastikowe zabawki nie sugerujmy się ceną.

Okazyjna oferta może wyrządzić szkodę, a także być przyczyną rozgoryczenia malca, który nie rozumie dlaczego zabiera mu się jakąś rzecz.

Bezpieczne zabawki DLA DZIECI z plastiku są tak samo dobre jak drewniane. Bywają bardziej wytrzymałe. Kierując się zdrowym rozsądkiem wybierajmy sprawdzone produkty, a w razie wątpliwości nie bójmy się ich reklamować lub ostrzegać innych rodziców przed kupnem bubla. Najlepsze znajdziecie tut

Paweł Pietrusiak

Z wykształcenia inżynier informatyki - e-commerce. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem e-biznesu. Swoje artykuły publikuje na portalach internetowych, które związane są z moimi zainteresowaniami. Ojciec 13 letniego Filipa. Moje zamiłowania to nowe technologie, zabawki, kinematografia, sport i podróżowanie.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Marta says:

    Dobór zabawek do wieku dziecka bywa ciężkim zadaniem. Warto poczytać i zorientować się które zabawki są najlepsze aktualnie dla naszego dziecka. Ciekawy artykuł 🙂

  2. […] Zobacz także : Dobieranie zabawek do wieku dziecka […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *