jaki ma wpływ telefon na dziecko?
Parenting

Dziecko a telefon – jaki ma wpływ na dziecko

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupować dziecku telefon komórkowy. Przecież ma to wiele zalet. Poza tym w dzisiejszych czasach… ale jak to jest naprawdę? Czy rzeczywiście dziecko powinno mieć telefon, bo wszyscy teraz tak robią?

Małe dzieci z telefonem

Niektórzy rodzice podają telefon… niemowlakom. Dlaczego? „Bo mu się to podoba, bo nie płacze, bo to lubi”. Tak, rzeczywiście dzieci lubią to co kolorowe, wydające dźwięki, ruszające się. Jednak niekoniecznie musi być to od razu ekran telefonu.

Każdy ekran – telewizora, komputera, smartphone – działa podobnie na dziecko. Może dojść do przebodźcowania dziecka, a rodzice niestety często to ignorują. Do tego dochodzi promieniowanie fatalne w skutkach. Zmniejsza się ilość połączeń nerwowych między półkulami mózgu, co opóźnia mowę.

jaki ma wpływ telefon na dziecko?
Obraz autorstwa master1305 na Freepik

Takie dziecko może stać się bardziej płaczliwe, nadpobudliwe, rozdrażnione, a ograniczenie korzystania z telefonu prowadzi go do gniewu. O wiele lepiej stawiać na realny świat, kontakt z rodzicami, zabawki, które rozwijają i uczą, a nie na ekran.

Kiedy kupić telefon dziecku?

Każdy rodzic zastanawia się nad tym, kiedy najlepiej kupić dziecku telefon. Ostatecznie jednak wszystko zależy od rodzica. Ważne jest to, by dziecko było na odpowiednim etapie rozwoju i zrozumiało do czego służy telefon. Ma zrozumieć, że dzięki temu jest w stanie kontaktować się z rodzicami czy wezwać pomoc, a nie tylko oglądać bajki.

Pierwszy telefon warto kupić, gdy dziecko idzie do szkoły. Ale powinno się postawić pewne warunki. Telefon ma służyć kontaktowi z rodzicami, a nie graniu na lekcji. Ma stać się narzędziem, które zapewnia bezpieczeństwo, a nie tylko daje rozrywkę.

Telefon dla dziecka

Najlepiej wybrać telefon prosty, z mała ilością funkcji i tani. Nie chcemy jednak, by dziecko stało się obiektem drwin. Dlatego warto je edukować w kwestii tego, jak odnaleźć się w świecie technologii. Na chwilę obecną da się kupić smartphony, które są dostosowane do współczesnej mody, a jednocześnie zapewniają maksymalne bezpieczeństwo dziecku.

Kontrola rodzica także jest tutaj ważna. Warto ograniczyć pewne funkcje i razem z dzieckiem ustalać np. które gry można zainstalować. Chodzi bowiem o to, by dziecko nie uzależniło się od telefonu.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Zobacz także : Dziecko a telefon – jak wpływ ma nie ? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *