maskotki disney

Historia maskotek i pluszaków dla dzieci

Udostępnij

Historia maskotek i pluszaków jest niezwykle szeroka. Maskotki są podziwiane przez każde dziecko. Historia pluszowego misia ma niemało wersji. W pierwszej sięga aż do XIX wieku.

 

Historia maskotek zaczyna się z autorką tejże zabawki była Margarete Steiff. Kobieta ta została sparaliżowana na skutek choroby Heinego-Medina. Dla zabicia czasu szyła przeróżne pluszowe zwierzątka. Jej siostrzeniec porwany pasją cioci wpadł na oryginalny pomysł. Polepszył konstrukcję pluszaków plus w 1880 roku założył firmę cieszącą się produkcją tychże zabawek. Znajdowała się ona w Giengen an der Brenz. W 1903 roku pluszowe misie wystawiono na targach w Lipsku. Zrobiły one furorę!

 

Osobliwym powodzeniem cieszyły się wśród Amerykanów maskotki misia. Wówczas powędrowało do Stanów Zjednoczonych aż 3 tysiące egzemplarzy.

 

Firma siostrzeńca Margarete Steiff działa do dziś. Należałoby dodatkowo przedstawić odrębną historię powstania pluszaków. Tym razem akcja dzieje się w 1902 roku. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor „Teddy” Roosevelt polował wraz z innymi mężczyznami. W którymś momencie jeden z towarzyszy prezydenta zranił małego niedźwiedzia. Z polecenia prezydenta uwolniono tego niedźwiadka. Całą sytuację opisał na rysunku Clifford Berryman. Dzieło to uzyskało olbrzymią popularność po publikacji w prasie The Washington Post oraz stało się przewrotem w życiu sklepikarza z Brooklynu Morrisa Mitchoma. Wciągnięty rysunkiem Morris zaplanował wyprodukować pluszowe niedźwiadki, które zostały nazwane Teddy. Warto podkreślić, iż zgodę na te nazwę wyraził sam prezydent USA.

 

Obecnie rynek jest zasypany ogromem różnorodnych maskotek.

 

Od2002 roku 25 listopada jest dniem, w jakim obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta są aranżowane rozmaite imprezy, na jakich czyta się wiersze związane z misiami, prócz tego są zabawy, a poniekąd konkursy dotyczące wiedzy o niedźwiedziach plus mnóstwo innych. Trzeba zaakcentować, iż dużo maskotek związanych jest z bohaterami z filmów animowanych, azali książek. Dużą furorą cieszą się maskotka Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, maskotki z bajek czy Miś Paddington.

Tenże pierwszy został stworzony w dziele literackim przez Alana Alexandra Milne’a w 1926 roku. Jak widać pluszowe misie są nieśmiertelne i sprawdzają się w dowolnej dekadzie.

Zobacz także artykuł : lista top 10 zabawek

Udostępnij